Haber Detayları

Haber Detayları

AHİLİK HAFTASI KMESOB'DA COŞKUYLA KUTLANDI

Tüm Türkiye’de Olduğu Gibi Ahilik Kültürü Kutlamaları K.Maraş’ta coşkuyla kutlandı.

 K.Maraş Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Ve K.Maraş Ticaret İl Müdürlüğü Organizasyonunda Büyükşehir Belediyesi’nin De Katkılarıyla İlk Program Atatürk Anıtına Çelenk Sunumuyla Başladı. Kahramanmaraş Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu, Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı’nın Ardından Ahilik Haftası Kutlamaları Kapsamında Atatürk Anıtı’na Çelenk Sundu.

Ardından Açıklama Yapan Kuybu Ahiliğin Öneminden Vurguladı.

Ahilik, Anadolu Selçuklu Devleti'nin son dönemleriyle Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemi arasında güçlenen esnaf örgütüdür diyen başkan KUYBU Ardından Tarihi Taş Han Çarşısında Yapılan Programda Yılın Ahisi seçilen 40 Yıllık Şoför esnafı Seyfettin Gitmiş’e Ahilik Kaftanı Giydirdi Plaket Ve Ödülünü hediye etti.

proğramda bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu ahiliğin esaslarından bahsederken ;

2 temmuz 1988 tarih ve 19860 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe giren ;

 Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından hazırlanan Yönetmelik esas alınarak bu yıl 29.düzenlenen AHİLİK  haftası anma etkinliği kapsamında kutladığımız ahilik adının ; "kardeşim" anlamına gelen Arapça "ahi" ya da "eli açık" anlamına gelen Türkçe "akı" sözcüğünden oluşmaktadır.

Ahilik ; Bir dede baba mirasıdır.

Hakikati,dürüstlüğü,paylaşmayı,hoşgörüyü ve birlikten kuvvetin doğduğunu öğretir.Ahiliğin temel kuralı alın teriyle geçinmektir. Yardımlaşma ve toplum düzenini koruma ilkeleridir.Kötülük edene iyilik eden, hakikate giren, kardeşlerinin haklarını eda eden, onlardan uzak olanı soran, yakındakini dolaşan, hastayı ziyaret edip halini, hatırını soran kişidir ahi..

Bizler esnaf ve sanatkarlar odaları birliği olarak bu dengeyi sağlamak için kurulmuş bir kurum olmaktan onur duymaktayız.

 Ahiler, satın alma işlerinde birlikte davranır, kazançlarının bir bölümünü paylaşırlar.

 Ahilik bir şehirde bulunan esnaf, işyeri sahibi ve üretim sahiplerinin, zanaatkarların oluşturduğu ortak meslek örgütleri bütünüdür.

 Ahilik haftamızın ülkemize ve ilimize esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlar getirmesini diliyor;

Ahiliği;1205 yılında kuran Ahi Evran Veli Hazretlerini,bu gün aramızda olmayıp hakkın rahmetine kavuşan bütün esnaf sanatkarlarımızı,ustalarımızı ve

Vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna şahadet şerbeti içen bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor ,gazilerimize sağlık sıhhat ve afiyet  diliyorum.’’ Diyerek sözlerine son  verdi.

Ahilik Etkinliklerİ kapsamında huzur evi ziyaretleri ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Esnaf ve Sanatkarı Odası tarafından  etli pilav ve ayran dağıtımı yapıldı.

Atatürk Meydanı'nda cuma namazı çıkışında Ahilik Haftası nedeniyle, şehitler ve hayatını kaybeden esnaflar için dualar edilip, 2 bin kişiye pilav ve ayran ikram edildi.

Esnaf ve Sanatkarları Oda Başkanı Ahmet Kuybu, gazetecilere yaptığı açıklamada, başta şehitler olmak üzere ahirete intikal etmiş olan esnaf ve sanatkarların rahmet ve dualarla andıklarını söyledi.

Ahilik Haftasının sonuna geldiklerini dile getiren Kuybu, "Bu süreçte desteklerini esirgemeyen sayın valimize, büyükşehir belediye başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza iş adamlarımıza çok değerli Hanifi Öksüz ağabeyime, Mehmet Kanbur ağabeyime,Ahmet duran balsuyu ağbeyime ve Mahmut Arıkan beye bütün Esnaf Sanatkarlarım adına çok teşekkür ediyorum.

Daha nice Ahilik Haftalarına inşallah barış, huzur içerisinde güven içinde, sağlık içinde kavuşmamızı diliyorum." diye konuştu.

Aynı zamanda esnaf ve sanatkarlar odaları birliği başkanlığnın hazırlamış oldugu kamu spotunda kendilerinden desteklerini esirgemeyen Kahramanmaraş ilinin önde isimlerinden

Kahramanmaraş büyük şehir belediye başkanı MEHMET FATİH ERKOÇ

Kahramanmaraş oniki şubat ilçe belediye başkanı HANEFİ MAHÇİÇEK

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçe belediye başkanı NECATİ OKAY

Kahramanmaraş ticaret borasası yönetim kurulu başkanı AHMET DURAN BALSUYU

Kahramanmaraş kipaş holdinğ yönetim kurulu başkanı HANİFİ ÖKSÜZ

Kahramanmaraş mado dondurma yönetim kurulu başkanı MEHMET KANBUR'A KMESOB başkanı AHMET KUYBU teşekkürlerini iletti. 

11-07-2016 | Paylaş